diyalog alanları

 
 

Türk İşaret

Dili

( TİD )

Türk İşaret Dili öğrenmek isteyenleri, öğrenip bu pili pratik etmek isteyenleri sağır ve işitme engelli öğreticiler ile buluşturuyoruz. Türk İşaret Dili aracılığı ile sağır ve işitme engelli bireylere yeni iş fırsatı yaratıp, aktif istihdamı örnekleyen diyalog alanları yaratıyoruz. 

TİD ile Tanışmak için bukalemun: Dem Derneği'nin yeni sosyal girişimi olan bukalemun, işaret dili öğrenmek isteyenleri işaret dili ile buluşturan yer. Dinamik bir dijital bir eğitim platformu olan bukalemun'da hem ücretsiz işaret dili öğrenmeye başlayabilir hem de kendini test edebilirsin. Ayrıca, bukalemun ile öğrendiklerinizi ana dili işaret dili olan bireyler ile tekrar etmenizi sağlayan topluluk buluşmalarına katılabilirsiniz. 

 

#tidpratik: Farklı sağır ve işitme engelli kolaylaştırıcıların ev sahipliğinde gerçek hayatta kullanabileceğiniz şekilde sizi iletişime hazırlayan buluşmalardır.  Duyuruları için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. 

 

#tidpratikkampı: Sağır ve işitme engelli öğretici ve kolaylaştırıcılar ile şehir hayatından uzakta, birkaç günlük gezi şeklinde düzenlenen eğitim kampıdır. Genellikle yılda iki kez düzenlenir. Duyuruları için sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz. 

TİD İLE TANIŞMAK İÇİN TIKLA: www.bukalemun.co

''TİD Pratik Kampı benim için yeni arkadaşlarla Türk İşaret Dili'nde keyifle zorlanmak ve deneyimleyerek öğrenmek demek.'' 

Mertcan Usta, 2018 TİD Pratik Kampı Katılımcısı

''Önce TİD öğrendim, sonra gönüllü oldum. Şimdiyse bir çözüm ekibinde görev alıyorum. Dem benim için uzun süredir beklediğim bir amaç. 

Duyunç Koçöz, Eylül 2017 TİD ile Tanışma Eğitimi Katılımcısı

 

Aşkını Başka Dilde Anlat sağırların, işitme engellilerin ve Türk İşaret Dili'ni öğrenenlerin bir arada çalıştığı ve ürettiği; sevdiği kişiye işaret dilinde bir mesaj hazırlamak isteyenlerin katıldığı ve hediye hazırladığı, TİD farkındalığını acıma duygusundan uzak alternatif ve keyifli olarak arttıran bir diyalog alanıdır. 

Aşkını Başka Dilde Anlat'a bugüne kadar 734 kişi katıldı, TİD ile tanıştı ve dili deneyimledi. Etkinlikler ana dili işaret dili olan veya bu dili bilenler için toplamda 72 gönüllülük ve 29 aktif istihdam fırsatı yarattı. 

Daha önce Tasarım Atölyesi Kadıköy, Dem Karaköy, Kafe Pi Curcuna, Akmerkez AVMAkbatı AVYM ve Akbank işbirliğinde düzenlediğimiz Aşkını Başka Dilde Anlat diyalog alanına siz de ev sahipliği yapmak veya sponsor olmak; aktif istihdamı ve ortak üretim alanı oluşumunu desteklemek isterseniz bize e-posta veya telefonla ulaşabilirsiniz.  

AŞKINI BAŞKA DİLDE ANLAT 

To play, press and hold the enter key. To stop, release the enter key.

IMG_8455.jpeg

DUYDUĞUN GİBİ DEĞİL

IMG_8854.jpeg

12 Ekim 2019'da Akbank Şehrin İyi Hali projesi kapsamında 137 gönüllü üniversite öğrencisi ile 10 hikaye  anlatıcısını buluşturduğumuz ''Duyduğun Gibi Değil'' etkinliğinde öğrenciler sağırlık, işitme engellilik ve Türk İşaret Dili ile ilgili 10 farklı hikaye dinlediler ve derledirler.

 

Duyduğun gibi değil hikayelerini okumak için tıklayın. 

Duyduğun gibi değil hikayelerini dinlemek ve işaret dilinde izlemek için tıklayın. 

 

etkinlikler

TEŞEKKÜRLER demgoodcoffee BEŞİKTAŞ! 

demgoodcoffee sağırlar, işitme engelliler ve işiten toplumu günlük hayatta sürekli olarak buluşturmak ve bir proje merkezi görevi üstlenmek üzere ilk olarak Beşiktaş, Şair Veysi Sokak No:27'de açıldı. Bulunduğu beyaz ahşap binasında Haziran 2016 - 0cak 2018 tarihlerinde açık olduğu 19 ay boyunca...

...net olarak toplam 138,123.59 TL'lik aktif istihdam yaratmayı başardı. Yaratılan istihdamın %46.27'sini sağır ve işitme engelliler; %17.90'ını birinci dereceden işitme engelli ve sağır yakını olanlar ve %35'ini Türk İşaret Dili bilen veya öğrenen işiten bireyler oluşturdu.

...diyalog teması dahilinde kampsamları çeşitli olan, farklı işbirliklerine ve örgütlenme hallerine sahip 15'i hala aktif 18 diyalog alanı & çözümü hayata geçirdi.

...toplam 42 katılıma açık etkinliğe ev sahipliği yaptı. Her ay 1000'in üzerinde kişiyle sağır toplum, işitme engelliler ve Türk İşaret Dili ile ilgili diyalog alanı yarattı.

 

yeni demgoodcoffee için tıklayın.