top of page

ANLAMAMIZ LAZIM | PANDEMİDE SAĞIR VE İŞİTME ENGELLİ BİREYLER

Dem Derneği olarak Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteği ile Türkiye’de yaşayan işitme engelli ve sağır bireylerin pandemi sürecinde yaşadıkları sorunları keşfetmek üzere 8 Eylül 2020 ve 24 Eylül 2020 tarihleri arasında #anlamamızlazım adıyla altı buluşmadan oluşan bir çalıştay serisi düzenledik. 

 

Koordinasyon kolaylığı için hedef kitlelere yönelik düzenlediğimiz her biri iki saat süren altı çalıştayda sırayla sağlık çalışanlarıyla, alanda çalışan sivil toplum örgütü temsilcileriyle, işitme engelli ve sağır bireylerin yakınlarıyla; üniversite öğrencileriyle, eğitimcilerle ve farklı düzeylerde işitme kaybı olan bireylerle bir araya geldik.

 

Çalışma sonunda sonuç raporu, vaka kitapçığı ve de pandemi sürecine özel olmamakla birlikte işitme kaybı olan bireylerin alt yazı ihtiyacına yönelik farkındalık yaratmak amacıyla bir animasyon film hazırladık. 

 

Düşündürücü okumalar ve seyirler dileriz! 

SAĞIR ÇOCUKLAR YALNIZ KALMASIN

Devlet koruması altındaki sağır ve işitme engelli çocuklar için kurumlarda bir düzenleme yok. Yerleştirme işlemleri işitme kaybı gözetilmeden yapılıyor. Bu nedenle ne yazık ki çocuklar kurumlarda yalnız.

 

Oysaki bu çocuklar için en önemli şey doktorlar, öğretmenler ve ev arasındaki işbirliği ve bu işbirliği sayesinde nitelikli dil gelişimini destekleyecek ortamın sürekli olarak sağlanması. Peki, evi bir kurum olan çocuk için bu nasıl sağlanacak? 

 

Dem olarak biz denedik, oluyor. 

 

Yaptığımız çalışma sonrasında koruma altındaki işitme kayıplı çocuğun işaret dağarcığının 10 kelimeden 648 kelimeye çıktığı, birbirini takip eden cümleler kurabildiği ve öğrenme isteğinin arttığı gözlemledik. Ancak bu gelişimin sürdürülebilir olması için kurumlarda sürekli destekleyici bir ortam olmalı, yerleştirme işlemleri işitme kaybı gözetilerek yapılmalıdır. 

 

Deneyimimize dayalı hazırladığımız çözüm önerisi doğrultusunda çocukların gelişimlerini destekleyecek mekanizmaların oluşturulması istiyoruz.

Sen de change.org’da başlattığımız kampanyamıza imza vererek ve paylaşarak bize destek olabilirsin. 

devlet_korumasindaki_sagir_cocuklar_post
bottom of page